Teatr Tancerzy Ognia Salamandra jeden z najstarszych polskich teatrów tańczących z ogniem wraca do korzeni swojej działalności. Po ponad 10-letniej działalności Salamandra jest dalej najbardziej rozpoznawalnym teatrem ognia w Polsce. Jednak nowe dziesięciolecie to nowe wyzwania i dlatego Salamandra postawiła na działania tzw. kooperatywy teatralnej.

Działania, które podjęliśmy były wynikiem zawirowań osobowych i potrzeby potrzeby przemodelowania wartości, które leżą u podstaw Salamandry. – mówi Artur Ziemacki, założyciel teatru. Zdecydowaliśmy jako zespół, że musimy odkurzyć to co było ważne dla pierwszych tancerzy Salamandry. Takie wartości jak współdziałanie i ciągła ciężka praca zostały przysłonięte przez rutynę i brak czasu na treningi – puentuje Ziemacki.
Teatr Salamandra to Spółdzielnia, którą tworzą osoby chcące rozwijać swoje pasje a także mające ogromne pragnienie podróżowania i dzielenia się swoimi osiągnięciami. W skład osób zaangażowanych w Teatr Salamandra są tancerze, graficy, krawcowa oraz osoby posiadające kontakty do wielu ludzi i instytucji.
Grupa, która czuwa nad całością repertuaru to doświadczeni tancerze Salamandry min: Alicja Siwicka, Magdalena Jaśkiewicz, Andrzej Wójcik, Karol Kwapiński oraz koordynatorzy działań Salamandry Anna Ziemacka i Kamil Kwapiński.
Salamandra nie siada na laurach i dlatego na początku roku 2013 teatr otworzył swoje drzwi dla nowych tancerzy i osób mających pragnienie uczenia się jak tańczyć z ognistym żywiołem. Obecnie spotkania treningowe odbywają się regularnie w siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej w Bartoszycach przy ulicy Limanowskiego 14 (teren Mechaniaka).